FGG.2B.307.CLAD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2B.307.CLAD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
50mm
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Series :
2B
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
11A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
G
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Brass
Contact Style :
Pin
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Diameter :
15mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Backshell
Number of Positions :
7
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Fastening Type :
Push-Pull
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Ratings :
IP50
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
307
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.307.CLAD62Z Overview
FGG.2B.307.CLAD62Z Features
2B series
FGG.2B.307.CLAD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.307.CLAD62Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER