FGG.2B.306.CLAD52Z
Mfr.Part #
FGG.2B.306.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
6
Length :
50mm
Free Hanging (In-Line)
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Shielded
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
306
G
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
NOT SPECIFIED
2B
Diameter :
15mm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
12A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Style :
Pin
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Pbfree Code :
yes
IP50 - Dust Protected
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.306.CLAD52Z Overview
FGG.2B.306.CLAD52Z Features
2B series
FGG.2B.306.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.306.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER