FGG.2B.306.CLAD52.
Mfr.Part #
FGG.2B.306.CLAD52.
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Stock
434
In Stock :
434
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Diameter :
15mm
Current Rating :
12A
Length :
50mm
G
Pbfree Code :
yes
Number of Positions :
6
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Shell Size - Insert :
306
Brass
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.306.CLAD52 Overview
FGG.2B.306.CLAD52 Features
2B series
FGG.2B.306.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.306.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER