FGG.2B.305.CYCD72Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2B.305.CYCD72Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Diameter :
15mm
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shielding :
Shielded
Feature :
Backshell
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
5
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Chrome
Orientation :
G
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
14A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
2B
Length :
50mm
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Brass
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Ratings :
IP50
Shell Size - Insert :
305
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.2B.305.CYCD72Z Overview
FGG.2B.305.CYCD72Z Features
2B series
FGG.2B.305.CYCD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.305.CYCD72Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER