FGG.2B.012.CLAD99
Mfr.Part #
FGG.2B.012.CLAD99
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
UL94 V-0
HTS Code :
Shell Material :
Brass
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Cable Opening :
0.362 ~ 0.390 (9.20mm ~ 9.90mm)
Number of Positions :
5 (4 + 1 Fluidic)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
12
Plug, Male Pins
IEC Conformance :
No
IP50
DIN Conformance :
No
Coupling Type :
Snap
Color :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Backshell
MIL Conformance :
Datasheets
FGG.2B.012.CLAD99
FGG.2B.012.CLAD99 Overview
FGG.2B.012.CLAD99 Features
2B series
FGG.2B.012.CLAD99 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.012.CLAD99 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER