FGG.2B.012.CLAD72
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.2B.012.CLAD72
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
12
Shell Material :
Brass
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
IEC Conformance :
No
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Ratings :
IP50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shielding :
Shielded
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Shell Finish :
Chrome
Number of Positions :
5 (4 + 1 Fluidic)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
G
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Coupling Type :
Snap
Series :
2B
Datasheets
FGG.2B.012.CLAD72
FGG.2B.012.CLAD72 Overview
FGG.2B.012.CLAD72 Features
2B series
FGG.2B.012.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.2B.012.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER