FGG.1K.307.CLAC35
Mfr.Part #
FGG.1K.307.CLAC35
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
307
Number of Positions :
7
Current Rating :
7A
Datasheets
FGG.1K.307.CLAC35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1K.307.CLAC35 Overview
FGG.1K.307.CLAC35 Features
1K series
FGG.1K.307.CLAC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1K.307.CLAC35 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER