FGG.1K.304.CLAC45Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.1K.304.CLAC45Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shielding :
Shielded
Orientation :
G
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Current Rating :
10A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Series :
1k
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Brass
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
4
Shell Size - Insert :
304
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1K.304.CLAC45Z Overview
FGG.1K.304.CLAC45Z Features
1K series
FGG.1K.304.CLAC45Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1K.304.CLAC45Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER