FGG.1K.303.CLAC65
Mfr.Part #
FGG.1K.303.CLAC65
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
3
Series :
1k
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Push-Pull
Pbfree Code :
yes
Cable Opening :
0.240 ~ 0.256 (6.10mm ~ 6.50mm)
Shell Size - Insert :
303
Current Rating :
12A
Datasheets
FGG.1K.303.CLAC65
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1K.303.CLAC65 Overview
FGG.1K.303.CLAC65 Features
1K series
FGG.1K.303.CLAC65 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1K.303.CLAC65 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER