FGG.1K.303.CLAC55Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.1K.303.CLAC55Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening :
0.201 ~ 0.217 (5.10mm ~ 5.50mm)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
1k
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Number of Positions :
3
Fastening Type :
Push-Pull
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
303
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
12A
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Resistance :
3.6mOhm
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Contact Gender :
Male
Feature :
Backshell
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1K.303.CLAC55Z Overview
FGG.1K.303.CLAC55Z Features
1K series
FGG.1K.303.CLAC55Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1K.303.CLAC55Z Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER