FGG.1B.316.CYCD52Z
Mfr.Part #
FGG.1B.316.CYCD52Z
Description
LBP KEYG 16C CHR 5.2MM D BR
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
1b
Package :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
Brass
RoHS :
Details
Mounting Feature :
Number of Positions :
16
Applications :
Shell Size, MIL :
Features :
Cable Opening :
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Brand :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Brass
Voltage Rating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Crimp
Tradename :
B Series
Current Rating (Amps) :
1.5A
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size - Insert :
316
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.1B.316.CYCD52Z Overview
FGG.1B.316.CYCD52Z Features
1B series
FGG.1B.316.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.316.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER