FGG.1B.314.CLAD42Z
Mfr.Part #
FGG.1B.314.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 14P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
2A
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12mm
Length :
43mm
NOT SPECIFIED
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
HTS Code :
Bulk
Voltage - Rated AC :
800V
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1.13kV
Shell Size - Insert :
314
Number of Positions :
14
Contact Gender :
39.4μin 1.00μm
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.314.CLAD42Z Overview
FGG.1B.314.CLAD42Z Features
1B series
FGG.1B.314.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.314.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER