FGG.1B.310.CLAD42Z
Mfr.Part #
FGG.1B.310.CLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Current Rating :
2.5A
Gender :
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
43mm
Number of Positions :
10
Diameter :
12mm
Shell Size - Insert :
310
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.310.CLAD42Z Overview
FGG.1B.310.CLAD42Z Features
1B series
FGG.1B.310.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.310.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER