FGG.1B.308.CYCD62Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.1B.308.CYCD62Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 8POS GOLD CRIMP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mount :
Free Hanging
Gender :
Male
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
43mm
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Diameter :
12mm
Number of Positions :
8
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell
Pbfree Code :
yes
Orientation :
G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
5A
Ratings :
IP50
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
1b
Shell Size - Insert :
308
LEMO FGG.1B.308.CYCD62Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.308.CYCD62Z Overview
FGG.1B.308.CYCD62Z Features
1B series
FGG.1B.308.CYCD62Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.308.CYCD62Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER