FGG.1B.308.CYBD72Z
Mfr.Part #
FGG.1B.308.CYBD72Z
Description
LBP KEYG 8C CHR 7.2MM D BROWN
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Number of Positions :
8
G
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Color :
Silver
Applications :
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Current Rating (Amps) :
5A
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Features :
Backshell
Termination :
Crimp
Package :
Shell Size - Insert :
308
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.1B.308.CYBD72Z Overview
FGG.1B.308.CYBD72Z Features
1B series
FGG.1B.308.CYBD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.308.CYBD72Z Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER