FGG.1B.307.GLAD52
Mfr.Part #
FGG.1B.307.GLAD52
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
12mm
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Length :
43mm
Shell Size - Insert :
307
Number of Positions :
7
Feature :
Gold
Ratings :
IP50
Series :
1b
Packaging :
Bulk
Color :
Beige
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-50°C~250°C
Datasheets
FGG.1B.307.GLAD52
Plug, Male Pins Polyetheretherketone (PEEK) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull
FGG.1B.307.GLAD52 Overview
FGG.1B.307.GLAD52 Features
1B series
FGG.1B.307.GLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.307.GLAD52 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER