FGG.1B.307.GLAD42Z
Mfr.Part #
FGG.1B.307.GLAD42Z
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Shielded
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
307
Termination :
Solder Cup
Polyetheretherketone (PEEK)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Beige
Gender :
Male
Diameter :
12mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Length :
43mm
Backshell Material, Plating :
Ratings :
IP50
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-50°C~250°C
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Number of Positions :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
1b
Plug, Male Pins Polyetheretherketone (PEEK) Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull
FGG.1B.307.GLAD42Z Overview
FGG.1B.307.GLAD42Z Features
1B series
FGG.1B.307.GLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.307.GLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER