FGG.1B.307.CLAD72
Mfr.Part #
FGG.1B.307.CLAD72
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
25
In Stock :
25
Backshell
Contact Gender :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Diameter :
12mm
Voltage - Rated AC :
950V
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
43mm
Current Rating :
7A
Number of Positions :
7
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.34kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IP50
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Shell Size - Insert :
307
Termination :
Solder Cup
Datasheets
FGG.1B.307.CLAD72
LEMO FGG.1B.307.CLAD72
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.307.CLAD72 Overview
FGG.1B.307.CLAD72 Features
1B series
FGG.1B.307.CLAD72 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.307.CLAD72 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER