FGG.1B.307.CLAD42
Mfr.Part #
FGG.1B.307.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Stock
50
In Stock :
50
Solder Cup
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Positions :
7
Shell Size - Insert :
307
Diameter :
12mm
UL94 V-0
Contact Gender :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
7A
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Length :
43mm
NOT SPECIFIED
Datasheets
FGG.1B.307.CLAD42
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.307.CLAD42 Overview
FGG.1B.307.CLAD42 Features
1B series
FGG.1B.307.CLAD42 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.307.CLAD42 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER