FGG.1B.306.CYCM31
Mfr.Part #
FGG.1B.306.CYCM31
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Ratings :
IP50
Cable Opening :
0.106 ~ 0.122 (2.70mm ~ 3.10mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
43mm
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Feature :
G
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
306
Color :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
7A
Diameter :
12mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
6
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Datasheets
FGG.1B.306.CYCM31
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.306.CYCM31 Overview
FGG.1B.306.CYCM31 Features
1B series
FGG.1B.306.CYCM31 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.306.CYCM31 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER