FGG.1B.305.NYCD42Z
Mfr.Part #
FGG.1B.305.NYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Backshell Material, Plating :
Brass, Nickel
Length :
43mm
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Diameter :
12mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Feature :
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Packaging :
Bulk
Current Rating :
9A
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Shielded
Ratings :
IP50
Series :
1b
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
305
Number of Positions :
5
Contact Style :
Pin
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Nickel Bulk G Push-Pull
FGG.1B.305.NYCD42Z Overview
FGG.1B.305.NYCD42Z Features
1B series
FGG.1B.305.NYCD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.305.NYCD42Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER