FGG.1B.305.KLAD52
Mfr.Part #
FGG.1B.305.KLAD52
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Stock
4
In Stock :
4
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Number of Positions :
5
39.4μin 1.00μm
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
305
Length :
43mm
Color :
Black
Diameter :
12mm
Current Rating :
9A
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Black Chrome
Datasheets
FGG.1B.305.KLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.305.KLAD52 Overview
FGG.1B.305.KLAD52 Features
1B series
FGG.1B.305.KLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.305.KLAD52 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER