FGG.1B.305.CYCD76Z
Mfr.Part #
FGG.1B.305.CYCD76Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Color :
Silver
Series :
1b
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Cable Opening :
0.283 ~ 0.299 (7.20mm ~ 7.60mm)
Current Rating :
9A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Feature :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
12mm
Shell Size - Insert :
305
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Material :
Brass
Ratings :
IP50
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
5
Shielding :
Shielded
Length :
43mm
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
UL94 V-0
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.305.CYCD76Z Overview
FGG.1B.305.CYCD76Z Features
1B series
FGG.1B.305.CYCD76Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.305.CYCD76Z Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER