FGG.1B.305.CYBD62
Mfr.Part #
FGG.1B.305.CYBD62
Description
LBP KEYG 5C CHR 6.2MM D
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Shell Finish :
Chrome
Series :
1b
Current Rating (Amps) :
9A
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Connector Type :
CIRCULAR CONNECTOR
Voltage Rating :
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Reach Compliance Code :
Compliant
Shell Size - Insert :
305
Free Hanging (In-Line)
Package :
Shielded
Contact Material :
Brass
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Feature :
Number of Positions :
5
Product Status :
Active
Shell Material :
Brass
Features :
Backshell
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
FGG.1B.305.CYBD62
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER