FGG.1B.305.CLAD72Z
Mfr.Part #
FGG.1B.305.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Stock
62
In Stock :
62
Cable Opening :
0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert :
305
Current Rating :
9A
Number of Positions :
5
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
43mm
Diameter :
12mm
Feature :
Backshell
Gender :
Free Hanging
LEMO FGG.1B.305.CLAD72Z
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.305.CLAD72Z Overview
FGG.1B.305.CLAD72Z Features
1B series
FGG.1B.305.CLAD72Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.305.CLAD72Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER