FGG.1B.305.CLAD42Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.1B.305.CLAD42Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
305
Contact Gender :
Male
Cable Opening :
0.122 ~ 0.165 (3.10mm ~ 4.20mm)
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Push-Pull
Diameter :
12mm
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
5
Current Rating :
9A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Contact Style :
Pin
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Series :
1b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Length :
43mm
Mount :
Free Hanging
Feature :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
IP50
Orientation :
G
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.1B.305.CLAD42Z Overview
FGG.1B.305.CLAD42Z Features
1B series
FGG.1B.305.CLAD42Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.305.CLAD42Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER