FGG.1B.304.GLAD52
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.1B.304.GLAD52
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
4
Diameter :
12mm
Orientation :
G
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Ratings :
IP50
Termination :
Solder Cup
Color :
Beige
Gender :
Male
Operating Temperature :
-50°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
304
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Length :
43mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Contact Material :
Brass
Contact Style :
Pin
Shell Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Series :
1b
Insert Material :
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Backshell
Current Rating :
10A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Datasheets
FGG.1B.304.GLAD52
Plug, Male Pins Polyetheretherketone (PEEK) Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Bulk G Push-Pull
FGG.1B.304.GLAD52 Overview
FGG.1B.304.GLAD52 Features
1B series
FGG.1B.304.GLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.1B.304.GLAD52 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER