FGG.0K.307.CLAC35
Mfr.Part #
FGG.0K.307.CLAC35
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Backshell
Series :
0K
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size - Insert :
307
Connector Type :
Plug, Male Pins
Brass
Current Rating :
2.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
7
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Chrome
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
FGG.0K.307.CLAC35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0K.307.CLAC35 Overview
FGG.0K.307.CLAC35 Features
0K series
FGG.0K.307.CLAC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0K.307.CLAC35 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER