FGG.0K.306.CLAC45
Mfr.Part #
FGG.0K.306.CLAC45
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Termination :
Solder Cup
Shell Finish :
Chrome
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
306
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
0K
Number of Positions :
6
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating :
2.5A
Datasheets
FGG.0K.306.CLAC45
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0K.306.CLAC45 Overview
FGG.0K.306.CLAC45 Features
0K series
FGG.0K.306.CLAC45 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0K.306.CLAC45 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER