FGG.0K.304.CLAC35
Mfr.Part #
FGG.0K.304.CLAC35
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Number of Positions :
4
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
Male
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Series :
0K
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
7A
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Shell Size - Insert :
304
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Gold
Ratings :
Dust Tight, IP66, IP68, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
FGG.0K.304.CLAC35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0K.304.CLAC35 Overview
FGG.0K.304.CLAC35 Features
0K series
FGG.0K.304.CLAC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0K.304.CLAC35 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER