FGG.0K.302.KLAC45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGG.0K.302.KLAC45
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Current Rating :
10A
Orientation :
G
Shell Finish :
Black Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Feature :
Backshell
Series :
0K
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Backshell Material, Plating :
Brass, Black Chrome
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
Brass
Ratings :
Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
302
Shielding :
Shielded
Cable Opening :
0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)
Color :
Black
Number of Positions :
2
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FGG.0K.302.KLAC45
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Black Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0K.302.KLAC45 Overview
FGG.0K.302.KLAC45 Features
0K series
FGG.0K.302.KLAC45 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0K.302.KLAC45 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER