FGG.0K.302.CLAC35
Mfr.Part #
FGG.0K.302.CLAC35
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
2
Ratings :
Dust Tight, IP50, IP66, Water Resistant, Waterproof
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Cable Opening :
0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
Contact Gender :
Male
Series :
0K
Color :
Silver
Current Rating :
10A
Ingress Protection :
IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Finish :
Chrome
Shell Size - Insert :
302
Datasheets
FGG.0K.302.CLAC35
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0K.302.CLAC35 Overview
FGG.0K.302.CLAC35 Features
0K series
FGG.0K.302.CLAC35 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0K.302.CLAC35 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER