FGG.0B.306.CLAD22Z
Mfr.Part #
FGG.0B.306.CLAD22Z
Description
LBP KEYG 6C CHR 2.2MM D BR
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
2.5A
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Series :
0B
Contact Material :
Brass
Applications :
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Termination :
Solder Cup
Package :
Bulk
Cable Opening :
0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Number of Positions :
6
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Voltage Rating :
Features :
Backshell
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Product Status :
Active
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Shell Material :
Brass
Shell Size - Insert :
306
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
G
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold Chrome G Push-Pull, Detent Lock
FGG.0B.306.CLAD22Z Overview
FGG.0B.306.CLAD22Z Features
0B series
FGG.0B.306.CLAD22Z Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0B.306.CLAD22Z Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER