FGG.0B.303.CLAD52
Mfr.Part #
FGG.0B.303.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Stock
185
In Stock :
185
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Finish :
Chrome
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Plug, Male Pins
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Style :
Pin
Solder Cup
Factory Lead Time :
12 Weeks
Wire/Cable Gauge :
22 AWG
Number of Positions :
3
Mount :
Cable, Free Hanging
DIN Conformance :
No
Ratings :
IP50
ECCN Code :
EAR99
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating :
8A
IEC Conformance :
Length :
36mm
Color :
Silver
Diameter :
9.5mm
Shell Size - Insert :
303
Shielded
MIL Conformance :
Series :
0B
Coupling Type :
Snap
Datasheets
FGG.0B.303.CLAD52
LEMO FGG.0B.303.CLAD52
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FGG.0B.303.CLAD52 Overview
FGG.0B.303.CLAD52 Features
0B series
FGG.0B.303.CLAD52 Applications
There are a lot of LEMO
FGG.0B.303.CLAD52 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER