FGC.2B.314.CLAD99Z
Mfr.Part #
FGC.2B.314.CLAD99Z
Description
LBP KEYC 14C CHR 9.9MM D BR
Stock
36
In Stock :
36
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4µin (1.00µm)
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
314
Voltage Rating :
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Current Rating (Amps) :
6.5A
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Series :
2B
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Cable Opening :
0.362" ~ 0.390" (9.20mm ~ 9.90mm)
Applications :
Number of Positions :
14
Orientation :
C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Features :
Backshell
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Mounting Feature :
Color :
Silver
Contact Material :
Brass
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Chrome
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Gold Chrome C Push-Pull, Detent Lock
FGC.2B.314.CLAD99Z Overview
FGC.2B.314.CLAD99Z Features
2B series
FGC.2B.314.CLAD99Z Applications
There are a lot of LEMO
FGC.2B.314.CLAD99Z Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER