FGC.0B.303.CLAD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGC.0B.303.CLAD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Size - Insert :
303
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Silver
Length :
36mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
0B
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Current Rating :
8A
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Diameter :
9.5mm
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
IP50
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FGC.0B.303.CLAD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 3 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk C Push-Pull
FGC.0B.303.CLAD56 Overview
FGC.0B.303.CLAD56 Features
0B series
FGC.0B.303.CLAD56 Applications
There are a lot of LEMO
FGC.0B.303.CLAD56 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER