FGC.2B.310.CYCD82Z
Mfr.Part #
FGC.2B.310.CYCD82Z
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Orientation :
C
Color :
Silver
Shell Finish :
Chrome
Contact Style :
Pin
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Shell Size - Insert :
310
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Feature :
Backshell
Ratings :
IP50
Diameter :
15mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.283 ~ 0.323 (7.20mm ~ 8.20mm)
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Current Rating :
8A
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Length :
50mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
2B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
Male
Shell Material :
Brass
Connector Type :
Plug, Male Pins
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Chrome Bulk C Push-Pull
FGC.2B.310.CYCD82Z Overview
FGC.2B.310.CYCD82Z Features
2B series
FGC.2B.310.CYCD82Z Applications
There are a lot of LEMO
FGC.2B.310.CYCD82Z Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER