FGC.2B.310.CLAD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGC.2B.310.CLAD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Style :
Pin
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ratings :
IP50
HTS Code :
Diameter :
15mm
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
310
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Series :
2B
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Finish :
Chrome
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
10
Gender :
Male
Length :
50mm
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
8A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk C Push-Pull
FGC.2B.310.CLAD52Z Overview
FGC.2B.310.CLAD52Z Features
2B series
FGC.2B.310.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FGC.2B.310.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER