FGC.0B.305.CYCD56
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGC.0B.305.CYCD56
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
0B
Color :
Silver
Length :
36mm
Packaging :
Bulk
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Orientation :
C
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
5
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
6.5A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size - Insert :
305
Cable Opening :
0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Backshell
Diameter :
9.5mm
Shell Finish :
Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
FGC.0B.305.CYCD56
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Crimp Gold Chrome Bulk C Push-Pull
FGC.0B.305.CYCD56 Overview
FGC.0B.305.CYCD56 Features
0B series
FGC.0B.305.CYCD56 Applications
There are a lot of LEMO
FGC.0B.305.CYCD56 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER