FG24C0G2W472JNT06
Mfr.Part #
FG24C0G2W472JNT06
Description
CAP CER 4700PF 450V C0G RADIAL
Stock
407
In Stock :
407
Published :
2013
24 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
FG24C0G2W472JNT06
TDK Corporation FG24C0G2W472JNT06
FG 4700pF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial