FG24C0G2W222JNT06
Mfr.Part #
FG24C0G2W222JNT06
Description
CAP CER 2200PF 450V C0G RADIAL
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead/Base Style :
Formed Leads
Tolerance :
±5%
Series :
FG
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radial
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2200pF
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Lead Style :
Formed Leads
Datasheets
FG24C0G2W222JNT06
TDK Corporation FG24C0G2W222JNT06
FG 2200pF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial