FG23X7R2J224KNT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG23X7R2J224KNT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 630V X7R RAD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
630V
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
FG
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm
Capacitance :
0.22µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
FG23X7R2J224KNT06
TDK Corporation FG23X7R2J224KNT06
FG 0.22μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial