FG23X7R1H106KRT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG23X7R1H106KRT00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10UF 50V X7R RADIAL
Stock
815
In Stock :
815
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
FG
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial
Datasheets
FG23X7R1H106KRT00
TDK Corporation FG23X7R1H106KRT00
FG 10μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial