FG16X7S2A155KRT00
Mfr.Part #
FG16X7S2A155KRT00
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7S
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
FG16X7S2A155KRT00
TDK Corporation FG16X7S2A155KRT00
FG 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FG16X7S2A155KRT00 Overview
Ceramic capacitor is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7S.
FG16X7S2A155KRT00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm