FG16C0G1H683JNT00
Mfr.Part #
FG16C0G1H683JNT00
Description
CAP CER 0.068UF 50V C0G RADIAL
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Datasheets
FG16C0G1H683JNT00
TDK Corporation FG16C0G1H683JNT00
FG 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FG16C0G1H683JNT00 Overview
A 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
FG16C0G1H683JNT00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm