FG16X5R1E336MRT00
Mfr.Part #
FG16X5R1E336MRT00
Description
CAP CER 33UF 25V X5R RADIAL
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
33μF
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
FG16X5R1E336MRT00
TDK Corporation FG16X5R1E336MRT00
FG 33μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~85°C Through Hole Radial
FG16X5R1E336MRT00 Overview
This device's program size/dimension is 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
FG16X5R1E336MRT00 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm