FG16C0G2A333JNT06
Mfr.Part #
FG16C0G2A333JNT06
Description
CAP CER 0.033UF 100V C0G RADIAL
Capacitance :
0.033µF
Formed Leads
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Voltage - Rated :
100V
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.4892mm
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
FG16C0G2A333JNT06
TDK Corporation FG16C0G2A333JNT06
FG 0.033μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial