FG14X7R1H684KRT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG14X7R1H684KRT00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Series :
FG
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Capacitance :
0.68µF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Lead Style :
Formed Leads
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Datasheets
FG14X7R1H684KRT00
TDK Corporation FG14X7R1H684KRT00
FG 0.68μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FG14X7R1H684KRT00 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
FG14X7R1H684KRT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm