FG14C0G2A103JNT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG14C0G2A103JNT00
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
10000pF
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FG
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
FG14C0G2A103JNT00
TDK Corporation FG14C0G2A103JNT00
FG 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
FG14C0G2A103JNT00 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
FG14C0G2A103JNT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm