FG14C0G2A153JRT06
Mfr.Part #
FG14C0G2A153JRT06
Description
CAP CER 0.015UF 100V C0G RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
0.015µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
FG14C0G2A153JRT06
TDK Corporation FG14C0G2A153JRT06
FG 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial